ALES

Kategori: Genel | 0

Lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülecektir. Bursa Başkent Kariyer olarak ALES ‘e hazırlanacak öğrencilere Nilüfer sınırları içinde bir imkan sunduk ve profesyonel kadromuz , sürekli tekrara dayanan eğitim modelimiz, 5 farklı yayın kullanarak ALES adaylarının Bursa’da başarılı olmaları için kendini adamış bir kurumdur. Bursa Başkent Kariyer.
Bursa Başakent Kariyer ALES kurslarına katılarak hayalinizdeki üniversitenin kapılarını aralama şansına sahip olacaksınız. Bursa Başkent Kariyer ALES – Akademik Personel ve ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavı kurslarında STS (Sürekli Tekrar Sisitemi) eğitim modeli uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde bütün soruları rahatlıkla cevaplayacaksınız. İyi bir eğitim sonrasında başaracağınıza inanacaksınız. Bursa Başkern Kariyer Eğitim Kurumlarında Uzaktan Eğitim ALES altyapısı da bulunmaktadır. Pandemi nedeniyle ders yapılamaması durumunda Başkent Uzaktan Eğitim Modeli eğitime devam edilmekte ve bu eğitim için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 

  • 20 adet deneme sınavı
  • Sayısal – Sözel Konu Anlatımı ve Soru Bankası
  • Her ders sonunda konu tarama ve performans testleri
  • Ders fasikülleri ve online materyaller
  • Ddersler Hafta sonu ve Hafta İçi grupları olarak yapılmaktadır

Ders Saatleri

 

MATEMATİK 100 SAAT
GEOMETRİ 20 SAAT 
TÜRKÇE  50 SAAT 
SORU ÇÖZÜMÜ 30 SAAT 
TOPLAM DERS SAATİ 200 SAAT

 

Ales Sınavına Niçin Grmeliyim ?

  • Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda
  • Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte
  • Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılır. Ancak bu adayların Türkiye’de diploma denkliklerini yaptırmış olması gerekmektedir.

İlgili kurumların sınav sonuçlarını isteyecekleri sınav sistemidir. Bu nedenle yukarıda belirtilen alanra girmek isteyen öğrencilerin elinde ALES puanı bulunmak zorundadır.

 

Ales Ne Zaman Yapılır ?

ALES/1, ALES/ ve ALES/3 olarak yılda 3 kez yapılır.

ALES/1: Mayıs

ALES/2: Eylül

ALES/3: Kasım

Genel anlamda yapılan sınavlar bu tarihlerde yapılmaktadır, ancak ÖSYM farklı bir takvimde oluşturabilmektedir. Bursa Başkent Kariyer ALES Kurs programları sınav tarihinden 3 ay önce başlamaktadır.

Ösym Sınav Takvimi; https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2021/GENEL/2021sinavtakvimi18012020.pdf

Sınavın Kapsamı Nedir?

 

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe yapılmaktadır olacaktır.

Sınav süresi 150 dakikadır.

 

 

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES Puan Hesaplama Formülü: